Щороку 28 квітня за ініціативою Міжнародної організації праці країни світу відзначають Всесвітній день безпеки та здоров’я на роботі, вибираючи актуальну тему, пов’язану з безпекою та здоров’ям працівників на роботі.

Цього року тема буде зосереджена на дослідженні впливу зміни клімату на безпеку та здоров’я працівників на роботі.

Професійні ризики, які посилюються зі зміною клімату, включають надмірну спеку, ультрафіолетове випромінювання, забруднення повітря, великі промислові аварії, екстремальні погодні явища, збільшення паразитарних та інфекційних захворювань а також підвищений вплив хімічних речовин.

В умовах повномасштабної війни питання безпеки праці набувають особливої уваги, а ризики від зміни клімату суттєво збільшуються. Функціонування підприємств ускладнюється навіть на умовно безпечних територіях, що позначається і на безпеці працівників.

Війна стала справжнім небезпечним чинником, який суттєво змінює «клімат» на робочих місцях та підвищує ризики настання великих промислових аварій та впливу небезпечних хімічних речовин, і як наслідок – додаткові нещасні випадки, що є нехарактерними для мирного часу. Безперервні ракетні атаки агресора призводять до негативного психоемоційного стану працівників, які постійно перебувають у стресі.

 

 

Значну частину нашого життя ми віддаємо роботі, тому дотримання безпеки на робочому місці – завжди актуальна тема, яка стосується кожного. Під час роботи ми не маємо втрачати свою працездатність та шкодити здоров’ю, але, на жаль, навіть в XXI столітті нещасні випадки на виробництві та професійні захворювання призводять до вражаючої кількості загиблих і постраждалих. Щоб привернути увагу до цієї проблеми, Міжнародною організацією праці в 2003 році засновано Всесвітній день безпеки та здоров’я на роботі.

За даними МОП майже три мільйони працівників щороку помирають через нещасні випадки та захворювання, пов’язані з роботою. Більшість цих смертельних випадків, а це 2,6 мільйона смертей, стаються внаслідок професійних захворювань. Нещасні випадки на роботі спричиняють ще 330 тисяч смертей. Хвороби системи кровообігу, злоякісні новоутворення та захворювання органів дихання входять до трійки основних причин смертності, пов’язаної з роботою.

У цей день всі країни світу виступають спільно за гідну працю, яка є відображенням того, що життя і здоров’я людини є найвищою соціальною цінністю!

 

 

День охорони праці в Україні встановлений Указом Президента України «Про День охорони праці» від 18 серпня 2006 року № 685/2006. Цей день відзначають щорічно 28 квітня – у Всесвітній день безпеки та здоров’я на роботі. У цей день проводяться заходи, спрямовані на:

привернення уваги суспільства, органів державної влади, суб’єктів господарювання, громадських організацій до питань охорони праці;

запобігання нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням;

вшанування пам’яті осіб, які загинули на виробництві.

За роки незалежності травмовано понад 930 тисяч працівників, з яких смертельно понад 34 тисячі. Ці цифри не лише статистика, за кожною цифрою – життя людей та долі тисяч українських сімей. Це реальні історії зі складними наслідками для постраждалих і їхніх близьких, які змушені змагатися з новими викликами і змінами у щоденному житті.

А з початком повномасштабної війни росії проти України внаслідок ракетних атак, дії мін та іншого озброєння на робочих місцях отримали поранення понад 970 працівників і загинули майже 460.

 

 Давайте піклуватися про своє здоров’я разом! Пам’ятайте, регулярні медогляди – це спосіб тримати ваше здоров’я і безпеку на роботі під контролем. Здоров’я – це найважливіше, що у нас є. Тож не забуваймо про медогляди і будьмо здорові!

Працівники, пам’ятайте: ваше здоров’я і безпека – це найважливіше! Навчання з безпеки праці допомагає уникнути небезпек або знизити ризик травмування, особливо в умовах війни. Пам’ятайте, що крім прав є ваші обов’язки, серед яких головним є зобов’язання стежити за безпекою вас і ваших колег під час виконання роботи. Завжди дотримуйтеся правил безпеки.

Разом ми маємо пам’ятати, як важливо бути безпечними на роботі! 

ПРОФІЛАКТИКА – ЗАПОРУКА БЕЗПЕЧНИХ УМОВ ПРАЦІ

Кожен з нас знає, що здоров’я – це наш найцінніший ресурс. Так само, як ми піклуємося про своє здоров’я, необхідно піклуватися і про “здоров’я” нашого обладнання. Регулярні медичні огляди допомагають виявити та вчасно лікувати можливі проблеми, перш ніж вони стануть серйозними. Те саме стосується і нашого робочого середовища.

Здоров’я працівників – це фундаментальний елемент успішної компанії. Проведення регулярних медичних обстежень забезпечує раннє виявлення професійних захворювань та загальних медичних станів, зменшуючи ризик виникнення нещасних випадків та захворювань. Вчасне лікування та профілактика зберігають здоров’я і продуктивність наших команд.

Технічний стан обладнання також вимагає постійної уваги. Ретельне технічне обслуговування та перевірки гарантують, що устаткування функціонує належним чином, запобігаючи потенційним аваріям чи збоям у роботі. Це не лише підвищує безпеку, але й забезпечує тривалість служби нашого обладнання.

Разом ми можемо забезпечити безпечне та здорове робоче місце – приєднуйтесь до нашої ініціативи з підтримання здоров’я на робочому місці та утримання нашого обладнання у справному стані. Пам’ятайте, що попередження завжди краще за лікування!

Здорові працівники та надійне обладнання – це не просто витрати, це інвестиції у майбутнє, які забезпечують якість та безпеку нашої діяльності на всіх етапах.

 

ДРІБНИЦІ МАЮТЬ ЗНАЧЕННЯ

Термін «ефект метелика» означає, що незначний вплив на систему може мати великі та непередбачувані наслідки, у тому числі в іншому місці.

Уявіть собі метушливий заводський цех, де ритмічно працюють машини і постійно переміщуються працівники. У цьому середовищі незначні події можуть спричинити каскад наслідків, демонструючи потужну, але часто непомітну динаміку безпеки на робочому місці.

У цьому контексті забезпечення культури ретельної уваги до деталей та проактивного виявлення небезпек набуває першочергового значення.

І роботодавці, і працівники повинні усвідомлювати взаємозв’язок між діями та умовами на робочому місці. Культивуючи спосіб мислення, який спрямований на постійне вдосконалення вимог безпеки, ми можемо зменшити потенціал для таких каскадних ефектів.

В контексті безпеки праці, ефект метелика підкреслює, що якась подія може здатися несуттєвою окремо, може мати далекосяжні наслідки для загальної безпеки на робочому місці. Наприклад, залишений на підлозі інструмент або незначна недбалість може призвести до нещасного випадку через послідовний ланцюжок подій, що починається з тієї маленької події. Це підкреслює необхідність всебічної оцінки ризиків, чіткої комунікації між працівниками та формуванню культури, яка надає пріоритет постійному вдосконаленню вимог безпеки.

Кожний повинен пам’ятати, що будь-яка дія має значення. Визнаючи ефект метелика у сфері безпеки на робочому місці, ми маємо змогу розпізнавати потенційні ризики, оперативно реагувати на них і, зрештою, створювати безпечніше середовище для всіх.

Кожен з нас має стати тим агентом змін, який перериває ланцюг подій до того, як трагедія станеться – адже в питаннях безпеки праці навіть найменша дрібниця може призвести до негативних наслідків, але і найменше зусилля може їм запобігти.