Вид з Крутого спуску на Бессарабську площу та Бессарабський бульвар

1888 рік. Вид з Крутого спуску на Бессарабську площу та Бессарабський бульвар

1890-і роки. Бессарабський ринок до будівництва критої будівлі

1890-і роки. Бессарабський ринок до будівництва критої будівлі

1908 рік. Проект Бессарабского ринка

1908 рік. Проект Бессарабского ринка

Лазар Ізраїлевич Бродський

Лазар Ізраїлевич Бродський

У самому центрі Києва, напроти бульвару Шевченка (колишній Бессарабський) на самому перетині з вулицею Хрещатик, розташувалася Бессарабська площа. А на ній один з найкрасивіших і найстаріших ринків – Бессарабський критий ринок. Історія Бессарабського ринку – це краплина історії нашої Батьківщини…

На сьогодні є дві версії на рахунок того, звідки пішла назва площі і ринку.

Перша говорить про те, що на це місце приїжджало багато торговців з південних губерній Російської імперії та Бессарабії. Але ось відомий історик і священик позаминулого століття Петро Лебединцев вважав інакше. Він стверджував, що саме так в тридцяті роки ХІХ століття називали місцеву босячню, яка знаходила для себе притулок в цьому районі.

Бессарабський ринок до будівництва будівлі

Ще в середині ХІХ століття на місці площі був пустир, який постійно заливався потоками з навколишніх пагорбів. Пізніше тут розташовувалися заїжджі двори, проводилися святкові балагани і встановлювалися циркові павільйони.

У 1869 році почалася інтенсивна забудова вулиці Хрещатик сучасними будівлями офісів, банків, ресторанів і т.д. У зв’язку з цим було прийнято рішення облагородити пустир, облаштувавши на ньому площу і поставивши на ній пам’ятник Богдану Хмельницькому. Але вигідне розташування і зручне підвезення товарів вирішило долю площі.

Недоглянутий, необлаштований ринок сильно дисонував на тлі яскравої пишноти  Хрещатика. Сучасники навіть іронічно називали його «гнійним пухирем на красивому носі».

Будивництво та відкриття критого ринку

І ось в 1910 році, на гроші, які заповів місту один з найбагатших людей імперії, промисловець, меценат Лазар Бродський і за проектом польського архітектора Генріха Гая, почалося будівництво ринку. А вже 3 (16) липня 1912 року відбулося його урочисте відкриття. Ринок був оснащений за останнім словом техніки. У підвалах була встановлена перша в Києві і третя в імперії холодильна установка. Будівля побудована в стилі пізнього модерну, її фасад прикрасили барельєфи і скульптури, а над головним входом  розміщений барельєф архангела Михаїла, покровителя міста Києва.

Бессарабський ринок погляд через століття

З тих часів і до наших днів Бессарабка залишається популярним місцем базарного торгу в Києві. 

На початку вісімдесятих років минулого століття ринок і зовсім хотіли знести, а на його місці побудувати транспортну розв’язку. На щастя, початок перебудови і розпад СРСР завадили цим планам.

Бессарабський ринок сьогодні

Сьогодні Бессарабський ринок – це один з найбільших торгових центрів Києва і один з найстаріших і найкрасивіших критих ринків не тільки України, але і Європи.

Якщо Вас зацікавила історія Бессарабського ринку і Ви хочете дізнатись більше – перейдіть за посиланням.

Також пропонуємо Вам перейти на сторінку “Послуги” та ознайомитись з переліком послуг, які сьогодні надає Бессарабський ринок.

1912 рік. Будівля Бессарабського критого ринку

1912 рік. Будівля Бессарабського критого ринку

1912 рік. Холодильна установка Бессарабського ринку

1912 рік. Холодильна установка Бессарабського ринку

1935 рік. Будівля Бессарабського критого ринку

1935 рік. Будівля Бессарабського критого ринку

1955 рік. Будівля Бессарабського критого ринку

1955 рік. Будівля Бессарабського критого ринку