Майже рік діяльність Бессарабського ринку здійснюється у вимушених умовах, спричинених спалахом пандемії коронавірусу. Введення карантинних заходів загальмувало основні для нас галузі: роздрібну торгівлю та ресторанний бізнес, що змусило споживчу активність переорієнтуватись на онлайн-рішення, і, на мою думку, буде ставати все більш затребуваним, навіть, після стабілізації ситуації.
Найскладнішим періодом стало закриття ринків у березні-травні 2020 р. Унаслідок чого продавці були позбавлені можливості реалізувати продукцію, не отримали коштів, а підприємство, в свою чергу, було позбавлене орендних виплат. На плаву лишалися фаст-фуди, які працювали у режимі доставки або видачі замовлень з собою, а от кафе та ресторани, які орендували у нас приміщення, вимушені були тимчасово припинити роботу, деякі взагалі закрились. Наприклад, з 17 березня 2020 року працювало лише 4 орендаря (їм нараховувалась оренда у розмірі 50 %) з 27 постійних (мали заяву і оплачували 1 гривню за оренду). До речі, оренда приміщень – основний прибутковий напрямок.
Відповідно, закриття торгового залу і ресоранів-кафе призвело до зменшення обсягів надходжень до міського бюджету, адже 50 % прибутку підприємство віддає саме туди.
Під час повторного застосування карантинних обмежень з метою протидії другій хвилі пандемії умови були більш пом’якшеними. Це дало можливість відновленню, хоча і досить повільного. Наразі, заповнюваність торгового залу складає близько 40 %. Порівняно з докарантинним періодом, вона впала на 20 – 30 %. Стосовно орендних приміщень, то можна говорити про значне зниження працездатності в межах 30-40 %. Загального відновлення очікуємо з березня – квітня.
Не дивлячись на підвищення цін у багатьох напрямках, масового подорожчання на ринку не прослідковується, за винятком окремих товарів.
Попри карантин, недоотримання коштів, підприємство почало новий календарний рік без боргів.
Всі роботи і заходи підприємство налаштоване реалізовувати в тих же обсягах, як і було заплановано, можливо, з невеличким відтермінуванням.

Микола Ковальчук – директор КП Бессарабський ринок